Historie péče o nehty


Již 15 tisíc let před Kristem používal pračlověk malé hrubé mušle, které mu posloužily k tvarování nehtů a lávové kameny (známé pod pojmem pemza), k vyhlazení tvrdé kůže na rukou i nohou.

V Babyloně pohřbívali kněží své královny tak, že jim dávali sebou do hrobu zlaté manikúrní sety. Manikúra zde měla svou sociální funkci. Skládala se ze dvou černidel a požití jednoho či druhého signalizovalo společenské postavení jedince.

I v době faraonů patřily k péči pozlacené nehty nasazované na nehty přírodní, manikúra či barvení henou. Egyptská královna Kleopatra nedala dopustit na hennu, aby docílila svých terakotových nehtů. Henna byla vhodným „líčidlem“ rukou až do 17. století, kdy ženy v Orientu vynalezly mnohem rafinovanější způsob, po kterém rostly barevné nehty. Bolestivá procedura vstřikování organického barviva speciální jehlou přímo do kořene nehtu, byla dopřávána dámám z vyšší indické společnosti.

V 18. století spočívala péče o nehty v pulírování pudry koženým hadříkem, nehty se pilovaly do špičky. V roce 1830 začal ortoped Sitt používat k ošetření nehtů tyčinky z růžového dřeva. Kosmetika nehtů se začala ujímat ve všech společenských vrstvách. Rok 1917 byl pro barevné nehty vskutku revolučním. Představil se první lak růžové barvy, přibývá provozoven a dalších vynálezů např.: pilníčky, odstraňovače kůžičky, tekuté látky. Téměř 2 desetiletí se nosí tzv. Moon look ( do středu nehtu se nanáší červenorůžový lak, přičemž měsíček a špička nehtu jsou volné).

Rok 1934 vzniká první umělý nehet( vynález zubního lékaře). Umělé nehty se zavěšovaly na horní okraj nehtu. Nelepily se a také dlouho nevydržely. Rozkvět umělých nehtů započal v 50. letech v Hollywoodu, kdy si herečky nechávaly lepit přirozené nehty černošského obyvatelstva. Ani tyto nehty neměly velkou trvanlivost a musely se uchovávat ve speciálním roztoku, aby se přirozeně nekroutily. Zkušené kosmetičky se je pokoušely stabilizovat pomocí papírových čajových sáčků, což byl počátek textilní a nalepovací techniky, ze které se postupně vyvinula technika zpevňování nehtů pomocí hedvábného nebo skelného vlákna.

 

 

UV gel, který byl vynalezen v 80. letech jako materiál na zubní plomby, postupně vytlačuje z trhu akryl a vlákna. V Evropě se stal nejpoužívanějším a nejprodávanějším materiálem k umělému prodloužení a zpevnění nehtů. Je oblíbený díky přirozenému vzhledu, flexibilitě, skvělé přilnavosti bez narušení přírodního nehtu. Je bez zápachu a škodlivých exhalací s minimem alergických reakcí.

 

 P. Shine

 

Málokdo ví, že princip leštění nehtů vychází z dávné historie japonských předků, kteří pečovali o své nehty již před mnoha staletími. Teprve v roce 1958 byla technologie leštění pojmenována názvem P. Shine.

Slovo P. Shine se stalo také názvem pro celou společnost, která vznikla v Tokiu ve stejném roce. Roční obrat firmy činí $ 5.000.000. Filosofií firmy je boj o zachování zdravého životního prostředí. Ředitel zahraničního obchodu pan Hiroji Suzuki říká: "Lidé všech sociálních vrstev přemýšlejí o následcích masové výroby a spotřeby na naše životní prostředí. Naše výrobky neobsahují žádné syntetické chemikálie a jsou založeny pouze na přírodní bázi. Zákazníci používají výrobky dlouhá léta."

Japonská péče je vhodná pro většinu nehtových skupin - roztřepené, lámavé i nerostoucí nehty. Jelikož je principem P. Shinu leštění nehtů, není vhodný pro nehty tenké nebo zničené. Kůra podporuje prokrvení a zdravý růst nehtů. Musí se pravidelně do 14 dnů doplňovat. Hlavními složkami P. Shinu je včelí pyl a křemičitá hlinka, které se nanášejí na nehet speciální leštičkou a zalešťují se. Na nehtu se vytvoří ochranná vrstva, která nehet vyživuje. Rozdíl je viditelný ihned po první aplikaci, nehet získá velmi vysoký lesk. Je vhodný pro ženy i muže.